Kuidas valida kasvatajat/koera

Kuidas valida…

Valides endale sobivat koera tuleks pöörata tähelepanu kõigepealt erinevate tõugude kasutusaladele ja otstarbele ning põhjalikult läbi mõelda ootused oma lemmikule – Miks Sa üldse tahad koera võtta? Kui palju Sa temaga tegeleda jõuad/ tahad? Kuidas Sa planeerid teda koolitada? Kas Sa oled valmis temaga näitustel käima? Mis soost koera Sa tahad? Millise temperamendiga koer võiks Sulle sobida? Kui Sa oled nendele küsimustele vastused leidnud ja sobiva tõu välja valinud, on õige aeg hakata otsima sobivat kasvatajat. Tähtis on siinkohal meeles pidada, et koera võtmine on suur vastutus ja kohustus järgmiseks 10–15 aastaks. Seepärast on oluline leida aega ja kannatust just enda jaoks kõige sobivama kutsika ja tema kasvataja otsimiseks.

Ajalehtedest ja sotsiaalmeediast on kogu aeg leitavad kutsikate müügikuulutused – kuidas sealt aga välja valida just heade kasvatajate omad? Kas need on ka heade kasvatajate kuulutused? Seda on tänapäeval raske määratleda, aga alati on soovitatav üle küsida väljavalitud tõu tõuühingust (kontaktid leiab Eesti Kennelliidu kaudu) või sotsiaalmeediast, kus ka tõuühingud on reeglina esindatud.

Heade kasvatajate kutsikad on hea tervise, temperamendi ja kehaehitusega ning tihtipeale on juba enne pesakonna sündi huvilised ootenimekirjas, mistõttu kuulutuste kaudu jõuab müüki väga väike osa neist kutsikatest. Kuulutuslehtedes müügiks pakutavad kutsikad kipuvad sagedamini olema selliste kasvatajate omad, kes kahjuks teavad tõu aretusest vähe või üldse mitte midagi ning nende ainus eesmärk on pesakondi tootes raha teenida. Tihtipeale on sellised inimesed lihtsalt võtnud ühe emase ja ühe isase koera ning teinud neile pesakonna. Nad ei ole uurinud põhjalikult sugupuid, selgitamaks välja võimalike pärilike haiguste esinemist antud liinides – nagu nt. puusaliigese düsplaasia, selgroo deformatsioonid, küünarliigese düsplaasia, patella luksatsioon, erinevad allergiad, silmahaigused, südameprobleemid, kehv iseloom ja neuroloogilised probleemid (nt epilepsia). Ostes sellistelt kasvatajatelt koera, ei tea sa iial, milline on antud koera geneetiline taust, eriti terviseporbleemide osas. Nende koerte tõutunnistusel ainult sellepärast kirjas tõu nimetus, sest neil on olemas õiged dokumendid, mida kennelliidule esitada (mõlemal vanemal on kennelliidu poolt aktsepteeritav tõutunnistus). Paraku ei saa ainult paberite alusel määrata koera tervist, kehaehitust ja temperamenti. Veelgi hullem on asi ilma paberiteta koerte puhul, sest selliste pesakondade puhul puudub info igasuguse tausta kohta täielikult ning neid tehakse vaid kasu saamise eesmärgil. Ja kuna tõutunnistuseta koertel puudub igasugune informatsioon koerte endi ja nende vanemate kohta, siis ei ole harv ka juhus, kus pesakonna saamise eesmärgil paaritatakse omavahel lähisugulasi, mis kinnitab ainult erinevaid probleeme.

Kuidas siis leida head kasvatajat?

Kõigepealt võta ühendust tõuühinguga ja küsi sealt soovitusi. Juhul, kui sa tunned huvi täiskasvanud koera soetamise vastu, siis on neil tõenäoliselt ka infot kas ja kellel on mõni vanem isend uut kodu otsimas.

Kasvatajatega suheldes on ehk väikeseks abiks järgnev küsimustik, kus on ära toodud ka erinevad vastuste variandid, milliseid võid oma küsimustele vastusteks saada. Loe need läbi ja mõtle, mille poolest need erinevad. See annab sulle parema ettekujutuse, millise kasvatajaga sa suhtled.

Pea kindlasti meeles, et endale koera valides teed sa otsuse, mis mõjutab sinu elu pikka aega. See mõjutab ka teisi antud tõu esindajaid ja nende omanike. Kasvataja, kelle käest sa iganes ei ostaks, tõenäoliselt teeb ka järgmise pesakonna. Ära mõtle ainult endale ja ära osta teadmata taustaga kasvataja käest koera ainult sellepärast, et antud pesakonna üks kutsikatest on päris korraliku väljanägemisega või sa tahad kutsikat saada võimalikult kiiresti või võimalikult odavalt.

Kui sa vähegi hoolid antud tõust, siis mõtle ka selle tõu tulevikule ja osta inimese käest, kes on teinud pesakonda planeerides põhjaliku taustauuringu ning on asja juures südamega. Tunnusta seda tööd, mida teeb südamega kasvataja.

Suhtlemine kasvatajaga

Kasvatajaga ühendust võttes võiksid kõigepealt mainida, kust sa said tema kontaktid.
Seejärel räägi talle, millist koera sa sooviksid võtta ja tutvusta kindlasti ka oma perekonda ja elustiili.
Nt. Otsin isast prantsuse buldogi kutsikat, kes oleks elavaloomuline. Meie peres on kaks last ja elame oma majas. Meile meeldib väga värskes õhus toimetada ja oleme hästi tegus perekond. Seega me usume, et just sellise temperamendiga koer sobiks meie perre hästi.

Mida peaks kasvataja selle peale ütlema…

Hea kasvataja võtab siit juba ise vestluse üle. Kui tal on kutsikaid või ta planeerib pesakonda, siis ta võtab Sind kui potentsiaalset kutsikaomaniku kandidaati. Ta tahab olla kindel, et tema väärtuslik kutsikas saab kodu, kust tema eest hoolitsetakse.
Samuti peab kasvataja Sind veidi tundma õppima, et Sulle pakkuda just sellist kutsikat, kes vastab kõige rohkem Sinu ootustele ja sobiks Sinu perre hästi. Healt kasvatajalt pole mõtet oodata esimese telefonikõne peale kohe suuri rõõmuhüüdeid ja kohest pakkumist kutsikale järele tulla. Kui oled tõsine kustikahuviline, siis ära alusta vestlust hinna küsimisega. Koer ei ole elutu asi, mille puhul on kõige määravamaks kriteeriumiks hind, temast saab tulevikus sinu pereliige.

Hea kasvataja küsib…

Kas sul on varem ka koera olnud? Kui on, siis räägi milline oli sinu eelmine koer ja mis tõust ta oli ning mis on temast saanud. Kas sul on ka praegu lemmikloomi? Milliseid? Kui vanad nad on? Kas nad on harjunud koertega? Miks sa soovid just
seda tõugu koera? Kui palju sa antud tõust tead? Kas sul on lapsi? Kui vanad nad on? Millised on nende iseloomud? Kas keegi teie perest on koerte vastu allergiline? Kas teil on oma aed? Kas see on korralikult tarastatud? Kui palju aega päeva jooksul peab koer üksinda kodus veetma? Kuhu te teda plaanite kutsika jätta, kui ta peab olema üksinda kodus? Kas sul on olemas teadmised koerte õpetamise ja kasvatamise kohta? Kuidas sa planeerid kutsikat sotsialiseerida? Kas oled tulevikus huvitatud ka näitustel käimisest? Kas sa oled huvitatud aretusest? Kas oled vajadusel nõus koera kastreerima/steriliseerima? Kui elad üüripinnal, siis kas omanik on teadlik, et sa võtad koera?

See on nagu lapsendamine…

Healt kasvatajalt kutsika võtmine ongi. Selline kasvataja on tõenäoliselt väga palju panustanud tõuaretusse ja kutsikate kasvatamisesse oma hoolt ja aega, mis ei ole sageli rahalises väärtuses mõõdetav.

Küsimused, mida kutsikahuviline peaks küsima ja kasvataja vastused…

• Kas teil on kutsikaid pakkuda?
“Jah!” (Või varsti pesakond tulemas ja sa saab ennast lasta panna ootenimekirja.)
“Jaa, meil sündis eelmine nädal 3 pesakonda. Seal on palju armsaid kutsikaid, kelle hulgast valida.”

• Emased või isased?
“Kummast soost kutsikat te soovite?”
“Ma pean järgi vaatama, mida mul veel pakkuda on.”

• Mis värvi?
“Millist tooni te otsite?”
“Osad on pruunikad, osad hallid, osad punakad, osad valged, osad mustad laikudega.”

Need pole prantsuse buldogide standardi järgsed õiged värvid ning korralik kasvataja peab tundma standardit ja nimetama värve need õigete nimetustega. Standardi järgi on prantsuse puldog brindle, fawn, valge-brindle või valge-fawn, fawnil ja valge-brindel ning valge-fawnil võib esineda must mask.
Kutsika valikul on targem keskenduda rohkem heale temperamandile, tervele ja pikale elueale ning luustiku struktuurile, mitte vaadata kutsika värvi.

• Millist tüüpi? Kompaktsemat või pikemat või midagi vahepealset?
“Millist tüüpi te otsite?”
“Tavalist tüüpi kehaehitus, tavaliste jalgadega.”

Siinkohal jällegi tuleks vaadata standardit.

• Millise temperamendiga kutsikad on?
“Millist tüüpi te otsite?”
“Temperament… kas te peate silmas nagu iseloomu?”

Väga oluline on valida endale kutsikas, kes läheb oma iseloomult kokku sinu ootuste ja ka elustiiliga. Korralik kasvataja peaks oskama sulle oma pesakonnast just neid õigeid kutsikaid soovitada. Koerte iseloom on erinev ka ühe ja sama tõu esindajatel.

• Kus kutsikad on seni kasvanud ja millise sotsialiseerituse nad on saanud?
(Sotsialiseerimine tähendab kutsikate harjutamist inimeste ja kõikide tavapäraste koduste ja muude olukordadega)
Siin on suurepärane näide hea kasvataja vastusest. “Nad elavad aedikus, mis asub köögis. Oleme nendega tegelenud sünnist saadik. Kui nad on ärkvel võtame neid ka välja mängima, harjutame neid katsumise ja küünte lõikamisega. Lisaks sellele oleme neid harjutanud ka tavapäraste koduste häältega, nagu TV, telefoni helin, tolmuimeja jne.”
“Nad asuvad garaažis, aga seal on piisavalt soe.” (Ehk siis nad ei tea midagi toas toimuvast, ega pole olnud piisavas kontaktis inimestega).

• Kas veterinaar vaatab kutsikad enne loovutamist üle?
“Jah, muidugi.”
“Ei seda pole vaja. Nad mängivad nii vahvasti ja ma ei näe põhjust, miks nad ei peaks terved olema.”

• Kui vanalt te nad loovutate ja mitu vaktsiini nad selleks ajaks on saanud?
“Kutsikad lähevad uutesse kodudesse mitte varem kui 8 nädala vanuselt. Nad on selleks ajaks saanud ussirohtu, kindlasti esmase vaktsineerimise ja nad on kiibitud. Vaktsineerimisi tuleb korrata vastavalt vaktsineerimise skeemile.”
“Kohe kui nad on võõrutatud, 6 või 7 nädala vanuselt.”
Vastutustundlik kasvataja ei anna kunagi ära alla 8 nädalast kutsikat. Väga oluline on, et kutsikad kuni selle vanuseni ema juures püsiksid. Pigem hoiab kasvataja neid enda juures kauem kui annab ära varem.

• Hind?
Koera hind sõltub sellest, millised on kutsika vanemad ning kui perspektiivikas kutsikas on. Kindlasti ei tohiks ostja lasta ennast petta valega, et kasvataja jätab paberid pesakonnale tegemata, kuna see maksab palju või ta ei näe sellel mõtet. See on tõsine ohu märk! Pesakonna registreerimine kennelliidus ei maksa üldse palju, seega ei ole põhjust jätta kutsikad registreerimata, kui vanematel on paberitega kõik korras. Kasvataja jätab pesakonna vormistamata juhul kui tal on midagi varjata. Nt paaritab oma emast koera liiga noorelt või liiga sageli, mis on tõsiseks ohuks koera tervisele ning ka kutsikatele. Või siis on tema koeral või tal endal aretuskeeld, mis tähendab jällegi, et tegemist pole ausa ja tõu heaolu eest seisva inimesega. Tõutunnistus on see, mis näitab, et see konkreetne koer, tema vanemad ja vanavanemad on olnud sellest ühest ja samast tõust.

Küsimused kutsika päritolu kohta

• Kes on ema ja isa ning kust nad põlvnevad?
Vastutustundlik kasvataja ütleb sulle vanemate nimed ja peaks teadma ka nende sugupuid. Samuti võiksid aretuses kasutatavad koerad olema läbinud terviseuuringud.

“Vanemad on Minni ja Hektor. Minni vanaisa oli tšempion, ma vähemalt arvan seda. Hektori tõutunnistust ma ei ole näinud, aga tema liinides on kindlasti ka tšempione, sest ta on ju nii kena koer.” ( Inimene oli nii rumal, et ta paaritas oma koera isasega, kelle tõutunnistust ta pole isegi vaadanud. Mis te arvate kui palju ta enne nende kahe kokkupanekut uurimistöö peale aega raiskas? Kui palju saab selline inimene teada koera esivanemate tervise ja temperamendi kohta? Mitte midagi!)

• Kas mõlemad on teie enda koerad?
“Jah.” (Ühest küljest võib tunduda, see et mõlemad koerad on kasvataja enda omad, heaks märgiks. Võib ka nii olla ja sageli nii ongi. AGA see võib tähendada ka seda, et kasvataja pani kaks koera kokku, sest see lihtsalt oli mugavaim lahendus. Vastutustundlik kasvataja ootab kuni prantsuse buldog kasvab täiskasvanuks ning hindab tema häid ja parandamist vajavaid omadusi, valides oma koerale sobiliku paarilise, kes veelgi rõhutaks ta tugevaid külgi ning parandaks nõrgemaid. Kui
juhuslikult kasvatajal on endal olemas just see kõige sobivam isane, siis on kõik väga hästi. Sageli kasutatakse aga isast, kes on mõne teise inimese omandis.)
“Isane kuulub … kennelisse, kes aretab kasutades … liine. Mul on temast pilte, tema tõutunnistuse koopia ning teil on võimalik ka soovi korral helistada tema omanikule ja nendega kohtuda.”“Isane kuulus mu sõbrale, aga nad kolisid just ära ning meil ei olnud mahti enne pilte tehagi.”

• Kui palju vanemad kaaluvad?
Vt standartit

• Millised on vanemad oma temperamendilt?
“Sõbralikud ja kergesti kohanevad.”
“Reserveeritumad, kuni nad õpivad inimesi tundma.”“Emal on hästi vahva iseloom, aga ta natuke kardab võõraid. Ma saaksin teile näidata isa, aga seda veidi kaugemalt, sest ta on tõsine valvekoer ja väga kaitsev.” (Paar keda poleks kunagi tohtinud aretuses kasutada.)

• Kas kutsikate vanematel esineb pärilikke haigusi? Milline on nende karv ja hambumus?
“Mõlemate koerte vanemad ja vanavanemad on läbinud terviseuuringud. Nende põlved, silmad ja süda on korras. Neil on ilus karv ja korrektne hambumus. Ma ei kasutaks aretuses kunagi koera, kellel esineksid sellised probleemid.”
“Emal puus küll aegajalt käib välja, aga see ei põhjusta talle mingeid vaevusi.”
(Sellist koera ei tohiks aretuses kasutada.)
“Ma ei ole jõudnud veel terviseuuringuid teha, aga ta on väga terve koer olnud ja
tema vanemad ka.“ (Korralik kasvataja teeb enne koera aretuses kasutamist talle
terviseuuringud. Silmaga peale vaadates ei saa paljusid probleeme tuvastada ja need
võivad lüüa välja alles kõrgemas eas või järglastel.)

• Miks te otsustasite neid kahte paaritada? Millised olid teie lootused seoses antud paaritusega?
“Ema pärineb väga hea tervisega liinidest ja kõik eelnevad kolm pesakonda on olnud hea luustiku ja ilusa hambumuse, ning väga hea iseloomuga. Ta pea võiks olla küll veidi parem, aga seda ma proovisin kompenseerida sobiva isase valikuga. Kutsikate isal on tõeliselt suurepärane pea, ta on väga head tüüpi ning suurepärase näitusekoera
iseloomuga.” Sellist tüüpi vastus näitab, et inimene on asja põhjalikult läbi mõelnud ning teinud valikud soovist parandada kasutatavaid liine, mitte lihtsalt saada armsaid kutsikaid.
“Meil olid emane ja isane koer olemas ning kõik on meile alati öelnud, et nad näevad nii kenad välja. Mõtlesime siis, et miks nad ei võiks kutsikaid saada.” Ehk panime kaks olemas olevat koera lihtsalt kokku ning tegime neile pesakonna.
“See on juba mitmes kord kui me neid omavahel paaritame ja kutsikad tulevad alati hästi armsad.”

Küsimused mida tuleks küsida võttes vanemat koera kui kutsikas

• Miks ta on saadaval?
• Kuidas teda on kasvatatud? Kas teda on koolitatud?
• Kuidas teda on sotsialiseeritud?
• Millise elustiiliga peres ta kasvas ja millega ta on harjunud?
• Kuidas ta rihma otsas kõnnib?
• Millise temperamendiga ta on?
• Kuidas ta suhtub võõrastesse?
• Kuidas ta suhtub lastesse?
• Kas ta saab läbi teiste loomadega?
• Kuidas ta kohaneb uute olukordadega?
• Mis paneb teda haukuma ja kui palju ta üldse haugub?

Küsimused kasvataja kogemuste kohta

Kas te osalete ka näitustel?
• “Jah ikka, üks minu koertest sai just enda tšempionitiitli kätte.”
• “ Meie koertele ei meeldi näitustel käia. Aga me ise käime näitusi vaatamas küll ja hoiame ennast kursis sellega, mis tõus toimub. Me püüame aretada võimalikult standardi lähedasi, hea tervise ja iseloomuga koeri.”
Koeranäitused pole võib olla kõigi jaoks, kuid kasvataja peab ennast tõus toimuvaga kursis hoidma. Oskama hinnata oma emase kvaliteeti aretuse jaoks ning valima talle kõrvale isase, kes parandaks tema puudusi, et järgmine põlvkond tuleks parem.
• “Ei me ei areta näitusekoeri vaid kodulemmikuid. Me väga standardis kinni pole, aga koerad on terved ja vahva iseloomuga.” Pannes kokku kaks lihtsalt lemmiku kvaliteediga koera ei saa saa lemmiku kvaliteediga järglasi vaid hoopis midagi ennustamatut. Kes tahab riskeerida???
Tõelise lemmiku kvaliteediga kutsika vanemad on näitusekoerad, aga paratamatult ei tule kõigist pesakonna kutsikatest näitusekoeri.

Kasvatajad, kes ei uuri põhjalikult sugupuid ning liinide kokkusobivust, toodavad kehva või siis juhusliku kvaliteediga kutsikaid. Selliste pesakondade kvaliteet on ennustamatu ja võib esined suuri kõrvalekaldeid tõustandardist. Kui Sa soovid sellist koera, siis palun mine tee mõni varjupaiga koer õnnelikuks ja paku talle kodu. Kui Sa aga soovid tõelist prantsuse buldogi, siis osta korralikult kasvatajalt. Prantsuse buldogi aretus on keeruline ning vajab kasvatajalt teadmisi geneetilisest kombinatsioonist, mis määrab ära kutsika väljanägemise ja temperamendi. Kui Sulle tundub, et välimik pole oluline, kuna sa soovid lihtsalt lemmikut, siis Sa pead aru saama, et iga tõu eripära seisnebki tõustandardile vastavuses.
Kasvatajad, kes seda ei järgi, lõpetavad antud tõule sarnaste koerade tootmisega, Kui nii käituks piisavalt suur hulk inimesi (ja inimesed neid koeri neilt ka ostaksid), siis ei oleks enam eraldi eksisteerivaid tõuge. Miks peaks keegi tahtma julgustada kasvatajaid, kes ei hooli tõu tulevikust? Lihtsalt, et nad saaksid kutsika kiirelt kätte? Kuna kasvataja elab lähedal ja kutsikas on nii armas?
Vabandust, aga see on kõik väga isekas ja kahjulik kogu tõule.
Iga kutsika päästmine on tervitatav tegevus, hoolimata tema väljanägemisest. Kui Sa aga ostad, siis julgustad sa vastutustundetuid kasvatajaid jätkama oma tegevust.

• Kas Te kuulute ka koerte klubidesse või tõuühingusse?
“Jah, kuulun … ja … klubisse/tõuühingusse.”
“Ma pole kuulnudki tõuühingu olemasolust”

• Kas te aretate veel mõnda tõugu peale prantsuse buldogi?
“Ei mul on ainult Minni” Head kasvatajad keskenduvad maksimaalselt paarile tõule ja pühenduvad neile.
“Jah, meil on papillonid, yorkied, pomeranid ja vahel on ka terjereid”

Omandi üleminek ja ostu-müügi leping

Kui oled endale kutsika välja valinud ning kätte jõuab loovutusaeg siis korralik kasvataja sõlmib Sinuga kirjaliku ostu-müügi lepingu. Ostu-müügi lepingu standardblankett asub kennelliidu kodulehel, aga selle võib koostada ka ise. Lepingus peab kirjas olema koera hind, omandi ülemineku tingimused (järelmaks, rendikoer jne). Samuti peaks enda koostatud lepingu puhul olema kirjas ka vastavad sanktsioonid või kohustused erinevateks elujuhtumiteks. Soovitame siiski kasutada kennelliidu kodulehel olevat blanketti, kuna seal on enamus probleeme juba välja toodud ja selle juurde saab alati kirjutada lisasid. Need võivad sisaldada igasuguseid lisatingimusi (aretuse jne kohta). Seega loe kindlasti leping enne alla kirjutamist läbi ning mõtle, kas kõik seal kirjas olevad punktid on Sulle vastuvõetavad ning täidetavad. Lepingule alla kirjutades Sa võtad endale  kohustuse neist kinni pidada.
Leping sõlmitakse kahes eksemplaris, üks jääb kasvatajale ja teine omanikule.

Kannatust sobiva kasvataja ja kutsika valikul!
Jõudu!

Tõlkis Kadri Raid

Tõlke allikas: http://www.frenchbulldog.com/frenchbulldogbreeder.htm (kohandatud sisu poolest kohalikele tingimustele)